Delená strava

Delená strava nie je ani tak diéta, ale skôr komplexná filozofia stravovania. Jej cieľom nemusí byť len strata váhy, môžete ňou dosiahnuť napríklad i očistenie organizmu alebo rýchlejšiu regeneráciu po športových výkonoch. Nemá presne vyhranené podmienky čo jesť, skôr stanovuje pravidlá čo s čím jesť a nejesť. Odtiaľ aj názov delená strava – jej podstata spočíva v rozdelení potravín a ich kombinácii vo vašom jedálničku.

Pôvodcom filozofie delenej stravy je lekár William Hay. Ten pripísal problémy množstva ľudí ako napríklad alergie, črevné ťažkosti alebo notorickú únavu práve zle rozdelenej strave a kombinácií potravín. Napríklad ak zjete veľmi veľa tukových a sacharidových jedál, môžu sa vám usadiť v črevách dlhšie, ako je potrebné. Niekedy môže dôjsť až k hnitiu potravy, zaťaženiu organizmu a zbytočným komplikáciam pri trávení. Navyše takéto trávenie odoberá vášmu telu energiu, ktorú by mohlo efektívne zúžitkovať niekde inde, napríklad pri regenerácii po športovom výkone alebo cvikoch na brucho.

Ako funguje delená strava?

Podstatou je prirodzené rozdelenie jedál na cukry, bielkoviny a neutrálne potraviny. Táto idea vychádza z procesov trávenia v našom tele – ak chcete stráviť bielkoviny, žalúdok musí pripraviť kyslé prostredie, ak chcete sacharidy tak naopak zásadité. Ak konzumujete spolu oba druhy potravy, vaše telo sa musí najskôr rozhodnúť čo prvé stráviť, častokrát dochádza k nefektívnemu vylučovaniu kyselín, vaše trávenie sa zbytočne predlžuje a telo namáha. Neutrálne potraviny tvoria doplnok k bielkovinám a sacharidom a môžete ich jesť ako budete chcieť.

Medzi bielkoviny patrí v prvom rade mäso – kuracie, morčacie, baranie, teľacie, kačacie, ryby. Sú to aj mliečne produkty ako syry, patria sem aj vajcia. Z ovocných plodov radíme do bielkovín citrusy, jablká, marhule, broskyne, hrušky, jahody, maliny alebo ananás.

K sacharidom zaraďujeme napríklad zemiaky alebu kukuricu, banány (veľký obsah energie a sacharidov), figy, hrozno, sušené ovocie. Patria sem aj obilniny a cestoviny, chlieb a pečivo, ryža.

K neutrálnym potravín zaraďujeme kyslé mliečne výrobky (napríklad smotanu a jogurt), veľkú väčšinu zeleniny (kapusta, mrkva, paprika, uhorka, špenát, šalát, atď.), ďalej napríklad huby a orechy.

Ďalšie informácie o delenej strave

Pokiaľ sa rozhodnete vyskúšať delenú stravu, je dobré začat pomaly. Odporúča sa takzvaný prechodový deň, keď budete jesť iba ovocie a zeleninu a zapíjať čistou vodou. Vaše telo sa očistí, zregeneruje a žalúdok ukľudní a pripraví na ďalší príjem delenej potravy. Pokiaľ radšej pijete niečo ochutené, skúste bylinkové alebo zelené čaje a skúste sa vyvarovať sirupov a ochutených vôd.

Aplikácia delenej stravy nie je zložitá. Stačí mať na pamäti fakt, že je potrebné rozdeľovať bielkovinové a sacharidové potraviny a voľne ich kombinovať s potravinami neutrálnymi. Delená strava je výborná aj v tom, že je nenáročná na organizmus – nepocítite žiadne šoky a pokiaľ sa vám nebude pozdávať, jednoducho si ju môžte upraviť podľa seba.

Princípy delenej stravy

1, Nekombinujeme sacharidy s kyslým ovocím alebo bielkovinami
2, Významnú rolu vo vašom jedálničku musí tvoriť zelenina a ovocie
3, Cukry, tuky a bielkoviny konzumujte v menších množstvách
4, Radšej siahnite po prirodzených potravinách a nekonzumujte umelo upravované a instantné jedlá
5, Dodržujte odstup 3-4 hodiny medzi jedlami, ktoré majú iné zloženie

Veľmi veľa ľudí aplikuje princípy delenej stravy aj ako samostatnú diétu, iní sa takto zasa rozhodli stravovať po absolvovaní “tradičnej” diéty. Ďalším zasa jednoducho lepšie chutí delená strava. Pokiaľ budete dodržiavať zásady a pozorne sledovať reakcie vášho organizmu, môže byť delená strava prínosom aj do vášho jedálnička. Ak chcete vedieť ako schudnúť, čítajte zvyšok tejto stránky.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *